Konferansjer - Krzysztof Łobodziński

Dobry konferansjer to osoba, która potrafi sprawić, że każde wydarzenie stanie się niezapomnianym przeżyciem dla uczestników. Profesjonalny konferansjer to klucz do sukcesu każdego wydarzenia, niezależnie od rodzaju czy skali. Zobacz, czym charakteryzuje się dobry konferansjer, jakie usługi oferuje na terenie Warszawy oraz jak wybrać najlepszego specjalistę w tej dziedzinie.

Jakie umiejętności wyróżniają profesjonalnego konferansjera?

Doświadczony konferansjer nie boi się wyzwań na scenie. Nie dzieje się to jednak bez powodu – pozwala mu na to szeroki wachlarz umiejętności, które sobą reprezentuje. Do najważniejszych z nich należą:

  • doskonałe umiejętności komunikacyjne
  • elastyczność i zdolność do szybkiego dostosowania się do zmieniających się sytuacji 
  • umiejętności pracy pod presją czasu
  • dbałość o szczegóły
  • umiejętność nawiązywania kontaktu z publicznością

Można powiedzieć, że poziom prowadzenia wydarzenia – gali, festynu, czy eventu firmowego – zależy prawie w 100% od umiejętności konferansjera – prowadzącego. Jeśli Twoi goście nie zostaną odpowiednio zapowiedzeni, odbiór ich wystąpienia może już nie być tak dobry. Na dobrą sprawę, właśnie z prowadzącym publiczność spędzi sporo czasu, więc warto, aby ta relacja była satysfakcjonująca.

Dlaczego lepiej postawić na doświadczonego konferansjera?

Konferansjer niezbędny jest na każdym wydarzeniu, które wymaga profesjonalnego prowadzenia. Dzięki swoim umiejętnościom potrafi utrzymać uwagę publiczności i skupić ją na odpowiednich elementach. Co więcej, zadba o przyjemną atmosferę oraz płynny przebieg całej imprezy.

Interakcja z publicznością – klucz do zapamiętania wydarzenia

Interakcja z publicznością to jeden z głównych czynników wpływających na sukces wydarzenia. Konferansjer potrafi nawiązać kontakt z uczestnikami, zainteresować ich tematem oraz sprawić, że będą chętnie uczestniczyć w dyskusjach oraz zadawać pytania. Cel interakcji zależy oczywiście od specyfiki eventu, który organizujesz – niezmienny pozostaje jednak fakt wysokiej potrzeby prowadzenia go przez konferansjera. Dzięki temu uczestnicy wydarzenia poczują się zaangażowani, co przełoży się na pozytywne opinie i imprezie.

Brak konferansjera: co może pójść nie tak?

Cóż, na dobrą sprawę – wszystko. Konferansjer jako moderator imprezy pozwoli uchronić wydarzenie od wielu błędów i wpadek. Organizacja eventu bez konferansjera może sprawić, że uczestnicy poczują się zagubieni. To z kolei może sprawić, że nie będą zainteresowani tematem. Ponadto, bez konferansjera trudno będzie utrzymać odpowiednią atmosferę i kontrolować czas trwania poszczególnych punktów programu – w rezultacie wydarzenie może stać się chaotyczne, a uczestnicy niezadowoleni. 

Nie będzie więc kłamstwem stwierdzenie, że zatrudnienie profesjonalnego konferansjera to inwestycja, a nie wydatek. W dodatku jest to inwestycja przynosząca wiele korzyści – poza bieżącymi, w obrębie wydarzenia, korzyści są również długoterminowe, ponieważ wizerunek organizacji może ulec poprawie 😉

Jak wybrać dobrego konferansjera?

Z całą pewnością nie jest to zadanie proste do wykonania. Warto jednak poświęcić na to czas, gdyż od tego zależy sukces Twojego przyszłego wydarzenia. Istnieją jednak 3 elementy, które pozwolą Ci zawęzić szerokie grono prowadzących.

Jakie wydarzenia prowadził konferansjer?

Im więcej różnorodnych eventów prowadził konferansjer, tym większe doświadczenie posiada – to logiczne. Warto jednak zwrócić tutaj uwagę na to, jak zaprezentował się podczas prowadzenia owych eventów. Bardzo często istnieją materiały wideo, które pozwolą Ci szybko ocenić, jak wypadł dany konferansjer. Pamiętaj jednak, że nie zawsze to, co podoba się Tobie, spodoba się Twoim odbiorcom – patrz tutaj przez ich pryzmat. 

Jakie portfolio ma prowadzący?

Portfolio to element, który najczęściej tworzą sami zainteresowani, zatem nie powinno być problemu z ich znalezieniem. Już pierwszy rzut oka na listę prowadzonych eventów pozwoli ocenić poziom doświadczenia prowadzącego. Tutaj zasada jest prosta – im bardziej różnorodnie, tym lepiej! Jeśli konferansjer poradził sobie w prowadzeniu różnego rodzaju wydarzeń to z całą pewnością będzie w stanie pomóc również Tobie.

Wygląd konferansjera – oceń go

To zdecydowanie najbardziej powierzchowny aspekt oceny, jednak jest on nie mniej ważny. Wizerunek konferansjera powinien być spójny z wydarzeniem, które będzie prowadził. Postaraj się zatem wybrać osobę, która wpisze się w ramy eventu, który tworzysz lub oddaje charakter wydarzenia i samej firmy, która jest organizatorem. 

Gdzie znaleźć dobrego konferansjera?

Najprościej swoje poszukiwania będzie zacząć w internecie, stosując się do powyższych wskazówek i oceniając poziom doświadczenia osób, które znajdziesz. Sam wybór jest na tyle indywidualnym aspektem, że nie sposób wskazać jednej ścieżki. Jeśli jednak będziesz stosował się do rad, które poznałeś, z całą pewnością znajdziesz prowadzącego, które perfekcyjnie poprowadzi Twój event. Powodzenia!