Ogromna grupa kierowców nie wyobraża już sobie jazdy samochodem bez klimatyzacji. Wysokie temperatury, korki w miastach sprawiają, że jazda bez klimatyzacji jest bardzo męcząca.
Zasady działania klimatyzacji samochodowej
W skład układu klimatyzacji wchodzą:
- kompresor,
- skraplacz,
- filtr osuszacz,
- zawór rozprężny,
- parownik,
- przewody.
W klimatyzacji krąży czynnik chłodzący, który zmienia swój stan skupienia z gazowego na ciekły. Niska temperatura rozprężania gazu chłodzi powietrze w przewodach wentylacyjnych samochodu.
Jak dbać o klimatyzację w aucie?
Niektórzy uważają, że klimatyzację wystarczy ustawić na odpowiednią temperaturę i na tym kończy się jej obsługa. Takie podejście po pewnym czasie może drogo kosztować, ponieważ klimatyzacja przestanie działać.
Rzeczywiście serwis klimatyzacji nie jest wymagający, ale trzeba o nim pamiętać przynajmniej raz w roku. Należy wymienić wtedy filtr kabinowy, który zatrzymuje drobne zanieczyszczenia i pył. Zapchany filtr nie tylko obniża wydajność klimatyzacji, ale negatywnie wpływa na zdrowie użytkowników, zwłaszcza mających alergię.
Także raz w roku należy oczyścić parownik i przewody wentylacyjne. Najlepiej jest zrobić to przy pomocy środka odgrzybiającego, ponieważ to właśnie w parowniku gromadzą się grzyby, które są niebezpieczne dla zdrowia i powodują nieprzyjemny zapach w samochodzie. Jeżeli odgrzybianie przeprowadzamy samodzielnie, to co 2 lata powinniśmy to zlecić firmie wyspecjalizowanej. Dokona ona kompleksowego odgrzybienia przy pomocy ozonu lub środków chemicznych.
Co roku powinniśmy także nabić klimatyzację i uzupełnić brakujący środek chłodzący. Przy okazji zostanie uzupełniony olej w układzie i sprawdzona szczelność przewodów.
Co 2 lata powinien być przeprowadzony przegląd całej klimatyzacji. Pozwoli to na usunięcie ewentualnych nieszczelności, uzupełnienie środka chłodzącego i dobicie ciśnienia.
Klimatyzacja samochodowa – przyczyny awarii
Niewłaściwe serwisowanie klimatyzacji jest najczęstszą przyczyna występujących awarii w jej działaniu.
Spadek wydajności klimatyzacji świadczy o ubytku środka chłodzącego i klimatyzację należy napełnić. Jego brak może spowodować w ogóle zaprzestanie działania klimatyzacji. Brak chłodzenia jest najczęściej spowodowany jest awarią sprężarki klimatyzacji, co oznacza wizytę w wyspecjalizowanym zakładzie.
W przeciwieństwie do innych urządzeń, klimatyzacja im częściej jest uruchamiana, tym dłużej pracuje. Dzieje się tak dlatego, że podczas pracy wszystkie jej części smarowane są krążącym olejem. Podczas długiego nieużywania olej się wytrąca i elementy ulegają uszkodzeniu. Klimatyzacja powinna więc być używana nawet w zimie.