Kubki termiczne

Aktywność na świeżym powietrzu jesienią i zimą wymaga odpowiedniego przygotowania. Odpowiednia odzież to za mało, aby długie spacery w chłodne dni przynosiły przyjemność. Należy zaopatrzyć się więc w dobry kubek termiczny, aby zawsze mieć pod ręką ciepły napój. Gorąca kawa czy herbata przyjemnie podnosi temperaturę ciała oraz dodaje energii do aktywności. Na co więc zwrócić uwagę wybierając kubek termiczny?

Kubek termiczny powinien długo trzymać ciepło

Kupując taki kubek najważniejszą rzeczą, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest jego termoizolacja. Wybierając się zimą na spacer do lasu, parku czy chociażby ulicami miasta, musimy mieć pewność, że nasza kawa nie wystygnie po godzinie. Dlatego należy zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest kubek termiczny. Najdłużej, bo nawet 7 godzin, trzymają ciepło kubki stalowe, najlepiej takie z podwójnymi ściankami. Zastosowanie podwójnej ścianki sprawia, że na zewnątrz kubek jest chłodny pomimo wrzącej zawartości. Aby ciepło nie uciekało, kubek musi posiadać również szczelną pokrywkę. To w zasadzie podstawa każdego kubka termicznego, ponieważ cieknące kubki są zwyczajnie bezużyteczne. Aby kubek termiczny dłużej trzymał ciepło w trakcie spaceru, należy wcześniej wlać do niego wrzącą wodę, odczekać kilka minut, a następnie ją wylać. Tak rozgrzany wcześniej pojemnik pozwoli jeszcze dłużej utrzymać ciepło naszego napoju. W tej sposób kubek termiczny nie zabierze ciepła z napoju, a jedynie będzie utrzymywał jego temperaturę.

Kształt i pojemność kubków termicznych

Zdolność do utrzymywania przez kubek termiczny stałej temperatury napoju jest uzależniona także od pojemności. Im większy kubek, tym dłużej nasz napój utrzyma początkową temperaturę. Jednak jeśli kubek termiczny ma być praktyczny podczas spacerów, nie powinien być jednak zbyt duży. Optymalnie te z 400-500 ml pojemności sprawdzają się najlepiej.
Jeśli planujemy używać kubka termicznego podczas spacerów, powinniśmy wybrać taki, który z łatwością trzyma się jedną ręką. Niektóre kubki posiadają zwężenie, ale lepiej wybrać taki, który dodatkowo ma powłokę antypoślizgową. Najlepsze kubki termiczne mają tak uformowany kształt dolnej części, aby mogły mieścić się również do uchwytów w samochodach lub w wózkach dziecięcych.

Pokrywka kubków termicznych

Nikt nie chce, aby po przechyleniu kubka, jego zawartość wylała nam się na ubranie lub inne przedmioty. Oczywistym jest, że pokrywka powinna być szczelna również dlatego, żeby zabezpieczać napój przed utratą ciepła. Najlepsze kubki termiczne powinny mieć przykrywkę umożliwiającą napicie się bez jej zdejmowania. Przykrywki występują zazwyczaj w 2 odmianach – z przyciskiem oraz z odbezpieczeniem za pomocą przekręcenia.