Domowe studio nagraniowe – mix mastering studio

Coraz więcej młodych muzyków decydując się na nagrywanie swoich pierwszych utworów postanawia inwestować w swoje domowe studio na nagrań, a szczególnie na wykonywanie w nim końcowych etapów tworzenia utworu, takich jak miks oraz mastering. Zdaniem ekspertów jednak stworzenie takiego studia na możliwie najwyższym poziomie w swoim domu jest bardzo trudnym zadaniem. Otóż wbrew powszechnie panującej opinii nie wystarczy nam do tego komputer z zainstalowaną kartą dźwiękową wydającą jakikolwiek dźwięk oraz profesjonalny mikrofon.

miks mastering

 

Niestety wielu artystów w taki właśnie sposób wyobraża sobie nagrywanie swoich utworów. W przypadku jednak, gdy chcemy aby nasz utwór usłyszał ktoś więcej, aniżeli kilka osób na danym serwisie internetowym warto inwestować w profesjonalne mastering studio. Nie bez wątpienia najlepszym rozwiązaniem było by wynajęcie studia do miksowania oraz masteringu. To właśnie w nich mamy możliwość końcowej obróbki naszego utworu na możliwie najwyższym poziomie. Profesjonalny sprzęt oraz pomieszczenia przeznaczone do nagrywania pozwalają nam eliminację wszelkich zanieczyszczeń z naszego utworu oraz wyrównywanie jego brzmienia. Nie bez znaczenia pozostaje w tym przypadku także profesjonalna reżyserka.

Miks mastering profesjonalnie

Nie ulega zatem wątpliwości fakt, że miks mastering wykonywany w takim studiu nagraniowym jest bez wątpienia lepszy, aniżeli ten który nagramy w naszym domowym studio. Decydując się jednak na jego stworzenie warto zainwestować w dobry sprzęt. Z całą pewnością przyda się do tego celu bardzo nowoczesny komputer z interfejsem oraz dobrym oprogramowaniem. Nie bez wątpienia podstawowym narzędziem naszej pracy będzie najbardziej profesjonalny mikrofon. W tym przypadku nie powinniśmy pod żadnym pozorem oszczędzać. Otóż najwyższej jakości mikrofon pozwoli nam na eliminację niektórych szumów oraz gorszych brzmień już na etapie śpiewania. Warto urządzając swoje domowe studio do nagrywania zainwestować w wysokiej jakości system monitorowania oraz sterownik MIDI. Zakup sprzętu do naszego domowego studia najwyższej klasy pozwoli nam na uzyskanie możliwie najlepszego efektu nagrywania swojego utworu. Należy jednak pamiętać, że sam zakup profesjonalnego sprzętu to tylko połowa naszego sukcesu. Otóż zdaniem większości specjalistów bardzo ważne jest jego prawidłowe zainstalowanie. Decydując się na mix mastering we własnym studio domowym warto również pomyśleć o dobrej jakości słuchawkach oraz monitorach.

mastering studio

Mastering studio – czy warto?

Pamiętajmy, że w profesjonalnym studio nagraniowym mamy możliwość pracy w miejscach pozbawionych jakiejkolwiek akustyki. W tym celu ich właściciele często używają pochłaniaczy fal dźwiękowych. Powinniśmy zatem pamiętać, że w naszym domu także należy stworzyć pomieszczenie pozbawione akustyki. Tylko w taki sposób mamy możliwość przeprowadzenia masteringu na możliwie najwyższym poziomie. Z całą pewnością więc, stworzenie wysokiej klasy studio nagraniowego w swoim domu jest nie lada wyzwaniem. Wielu muzyków zwłaszcza tych początkujących decyduje się na taki właśnie krok. Zdaniem ekspertów jest to jak najbardziej możliwe. Należy jednak zaopatrzyć się w najbardziej profesjonalny oraz wysokiej jakości sprzęt. Bez wątpienia nie należy oszczędzać na zakupie mikrofonów, słuchawek oraz prawidłowego oprogramowania. Sam komputer z kartą wydającą dźwięk nie pomoże nam w uzyskaniu najlepszego brzmienia końcowego naszego utworu. Nie ulega jednak wątpliwości fakt, że chcąc wykonać utwór i dopracować jego brzmienia na możliwie najlepszym poziomie należy pomyśleć o wizycie w najbardziej profesjonalnym studio. Jak wynika bowiem z najnowszych badań na rynku powstaje ich coraz więcej. Dodatkowo też, oferty cenowe ich właścicieli są coraz bardziej przystępne dla portfeli nawet początkujących muzyków. Należy zatem zastanowić się, czy lepsza będzie inwestycja w nasze domowe studio do nagrywania utworów, czy też inwestycja w wizytę w takim właśnie profesjonalnym studio, które z całą pewnością pozwoli nam na uzyskanie możliwe najlepszego brzmienia końcowego naszego utworu. mastering studio