Wybierając rozkładaną kanapę, podstawowe pytanie dotyczy jej przeznaczenia. W zależności od tego,  czy przeznaczona jest dla dziecka, osoby starszej albo dla pary lub większej ilości gości, wybierzemy odpowiedni jej rozmiar i sposób rozkładania. Sofa może być wysuwana z rozkładanym materacem lub otwierana click-clack. Sofa ze skrzynią pomieści dodatkowo kołdrę. Na szczęście każde z rozwiązań technicznych stosowane jest w najpopularniejszym rodzaju kanap, czyli łóżkach dwuosobowych.

W kategorii kanap 2-osobowych wiele zależy od posiadanego w domu miejsca. Mimo szczerych chęci w małym pokoju dziecka nie zmieści się sofa w rozmiarze królewskim. W salonie natomiast sofa często stanowi główny element wystroju. To na niej spędzamy najwięcej czasu – jedząc przekąski, oglądając telewizję czy relaksując się ze znajomymi. Taka sofa nie tylko powinna być dostosowana do designu pomieszczenia, ale również komponować się rozmiarem.

Jaka kanapa dla dziecka?

Do pokoju dziecka, gdzie najczęściej mamy mało miejsca, idealnie sprawdzi się mała rozkładana sofa dwuosobowa o szerokości materaca 200 x 60 bez rozłożenia, a po rozłożeniu 200 x 120. Takie wymiary wystarczą, aby dziecko komfortowo się wyspało, a jednocześnie gdy jest złożona, wygodnie zmieszczą się na niej mali goście. Sofa posiadająca jednocześnie skrzynię na pościel, zaoszczędzi miejsce w szafach, a łatwość otwierania pozwoli dziecku na samodzielne słanie łóżka.

Rozkładana kanapa do sypialni – czy to ma sens?

Oczywiście, że tak! Zwłaszcza w przypadku mniejszych mieszkań, jednocześnie mniejszej sypialni rodziców idealnie sprawdzi się łóżko rozkładane o rozmiarach 200 x 70, a po rozłożeniu 200 x 140. Dzięki dużej powierzchni taka sofa zapewnia doskonały komfort spania. Dodatkowe szerokie podłokietniki pozwolą na wykorzystanie ich jako stolika nocnego lub do położenia telefonu czy budzika.

Największe sofy o szerokości materaca po rozłożeniu 200 x 160 przeznaczone są dla osób o większych gabarytach lub niespokojnym śnie. Olbrzymia ilość miejsca zapewni spokojny sen i regenerację sił na kolejny dzień. Po złożeniu sofa ta ma wymiary 200×80 cm i idealnie sprawdzi się jako centrum życia domowego. Bez problemu pomieści kilku gości, a ponadto oglądanie filmów staje się jeszcze lepsze, gdy miskę z popcornem można położyć obok, nie martwiąc się o jej wywrócenie. Materac taki jest idealny, gdy chcemy uciąć sobie mała drzemkę lub poprzytulać się pod kocem przy lampce wina.

Należy pamiętać, że przy wyborze rozmiaru kanapy 2-osobowej najważniejszy jest komfort jej użytkowania. Przyjmuje się, że dla osoby dorosłej szerokość przestrzeni do spania powinna wynosić minimum 60 cm. Długość powinna być 12-20 cm większa niż wzrost użytkownika. Trzeba też zwrócić uwagę na wysokość siedziska sofy – wyższe siedzisko ułatwia wstawanie bez obciążania kręgosłupa – to szczególnie ważne dla osób starszych lub o mniejszej sprawności fizycznej.

Gdzie kupić rozkładaną kanapę?

Najlepiej wybrać kanapę wykonaną z litego drewna, ponieważ gwarantuje to wieloletnią wytrzymałość. Połączenie prawdziwego drewna wraz z wygodnym materacem, dopasowanym do Twoich potrzeb proponuje rodzinna firma Meble Dobbek. Dodatkowym atutem rozkładanych drewnianych kanap jest fakt, że ich materace po rozłożeniu są całkowicie płaskie i równe – zupełnie jak w standardowym łóżku.