Niezbędne wyposażenie pracownika na budowie

Właściciel firmy budowlanej, na podstawie przepisów Kodeksu pracy, ma obowiązek wyposażyć swoich pracowników w niezbędny sprzęt gwarantujący wygodę i bezpieczeństwo w pracy. To pracodawca dba, aby jego pracownicy posiadali ubrania ochronne adekwatne do powierzonych im zadań. Obowiązek ten może spełnić kupując pracownikom stosowne przedmioty lub przyznać im ekwiwalent na ich samodzielny zakup.

Odpowiednia odzież robocza

Odzież robocza powinna być wykonana z wytrzymałych, dobrych gatunkowo materiałów odpornych na przedarcia czy przecięcia. Ważne jest również to, żeby materiał być oddychający. W okresie zimowym odzież BHP powinna zabezpieczać przed chłodem, czyli posiadać ocieplenie, a w przypadku pracy w wysokich temperaturach, np. w hutach, być trudnopalna. Drugim punktem, na który trzeba zwrócić uwagę, jest jej wygoda. Pracownik musi czuć się komfortowo, ponieważ nic tak nie zmniejsza efektywności pracownika jak uwierające elementy odzieży lub zbyt luźny jej krój. Za długie rękawy w kurtce roboczej lub nogawki w spodniach czy ogrodniczkach mogą spowodować wypadek. Warto zwrócić też uwagę na ilość kieszeni w kurtce i spodniach. Są one niezbędne do trzymania podręcznych narzędzi i rzeczy osobistych pracownika. Ostatnim ważnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo pracownikowi są odblaski przy ubraniach, szczególnie ważne w okresie zimowym.

Wygodne buty robocze

Buty są bardzo ważnym elementem stroju roboczego, dlatego przede wszystkim powinny być wygodne i dopasowane do rozmiaru stopy danego pracownika. Muszą zapewniać bezpieczeństwo, a więc wzmocniona, antypoślizgowa podeszwa to podstawa. Wzmocniony nosek z metalową wkładką zabezpiecza przed uderzeniem przez spadające narzędzia lub elementy budowy. W okresie zimowym dobrym wyborem będą buty robocze za kostkę. Zabezpieczy to pracownika przed zimnem oraz uchroni przed skręceniem kostki w przypadku poślizgnięcia się.

Dopasowane rękawice robocze

Zadaniem rękawic roboczych jest zapewnienie pracownikowi pewniejszego chwytu oraz uchronienie dłoni przed skaleczeniem, obtarciem czy poparzeniem. Rękawice ochronne posiadają gumowe lub skórzane elementy poprawiające przyczepność oraz bezpieczeństwo przed urazami. Zimowe rękawice robocze posiadają dodatkowe ocieplenie. Sklep BHP EKO posiada szeroki asortyment rękawic roboczych dostosowanych do różnych prac oraz warunków pogodowych.

Nakolanniki ochronne

Duża część prac odbywa się w pozycji klęczącej, dlatego ważnym elementem wyposażenia pracownika są nakolanniki. Chronią one przez bolesnymi urazami. Nakolanniki zbudowane są z plastikowej osłonki, często gumowanej, wypełnionej od wewnątrz miękką pianką oraz wyposażone w regulowane paski lub gumki pozwalające na dopasowane do nogi.

Kaski ochronne

Kaski wykonane są mocnego plastiku, aby zabezpieczyć głowę pracownika przed urazami. Wewnątrz mają plastikowy pasek z możliwością regulacji obwodu, co pozwala dopasować go do głowy. Sklep BHP EKO posiada kaski w różnych kolorach.