Dlaczego izolacja termiczna domu jest ważna?
W klimacie umiarkowanym, w którym znajduje się Polska, liczba chłodnych miesięcy w roku może sięgać nawet sześciu. To bardzo dużo z punktu widzenia tego, ile miesięcznie musimy wydać na ogrzewanie, aby czuć się we własnych czterech kątach komfortowo.
Zarówno na etapie planowania tak dużej inwestycji, jaką jest budowa domu, jak i w trakcie remontu wybór metody ogrzewania jest kwestią bardzo istotną. Powinien on przebiegać na zasadzie wyliczenia strat cieplnych domu i poszczególnych jego pomieszczeń. Na tej podstawie inwestor może wybrać zarówno źródło samego ogrzewania, jak i np. wielkość kaloryferów w konkretnych pokojach. Wyliczenia takie polegają na podliczeniu kubatury, ilości okien oraz drzwi i sposobu ich wykonania, jak i właściwości fizycznych materiałów, których użyto na etapie budowy.
W momencie, w którym przy budowaniu nieruchomości nie została wykonana jego prawidłowa izolacja, koszta ogrzewania mogą być nawet trzykrotnie większe. Dlatego zadbanie o prawidłowe docieplenie, czy też zakup okien z systemem trzyszybowym w dzisiejszych czasach wydaje się być niezbędny. Należy pamiętać o tym, że ceny energii w każdej postaci (prąd, gaz, węgiel) zazwyczaj notują tendencję zwyżkową. Przez to zaniedbanie kwestii ociepleń może nam przynieść duże straty zarówno dziś, jak i jeszcze większe w perspektywie kilku, kilkunastu lat.
Dlaczego ocieplanie styropianem?
Najpopularniejszą metodą zatrzymania ciepła wewnątrz domu jest odpowiednie zadbanie o jego mury. Ocieplanie styropianem jest obecnie bardzo popularne i stosuje się je w praktycznie każdym nowo budowanym domu. Nie jest to inwestycja droga, ponieważ jej zastosowanie pozwala na zwrot kosztów nawet po roku od jej przeprowadzenia. Na styropianowe obłożenie elewacji ściany można się zdecydować także w starym budownictwie i jest to operacja w pełni bezinwazyjna. Sprawna ekipa jest w stanie ocieplić jeden średniej wielkości budynek dwurodzinny w kilka dni.
Ze względu na konieczność użycia klejów i późniejsze nałożenie warstwy wierzchniej, izolację termiczną budynku zakłada się zazwyczaj w miesiącach ciepłych. Elewacje, które można wykonać na warstwie styropianu są bardzo różne, jednak zazwyczaj inwestorzy decydują się na popularne i tanie tynki mineralne. Są one w pełni odporne na warunki atmosferyczne, a ich gama kolorystyczna jest bardzo bogata. Dzięki temu właściciel nieruchomości może w prosty sposób sprawić, że budynek nabierze indywidualnego kształtu.
Podczas przeprowadzania inwestycji należy pamiętać o kilku podstawowych kwestiach, a najważniejszą z nich jest z pewnością dobór rodzaju i grubości styropianu. Im grubszą warstwę położymy (zazwyczaj na elewacji kładzie się styropian od 5 do 20 cm szerokości), tym lepszy efekt uzyskamy. W połączeniu z dobrymi oknami, drzwiami oraz dachem, możemy być spokojni o ciepło uciekające z domu. Na pewno będzie go mniej, a jego źródło będzie mogło być mniejszej mocy i bardziej energooszczędne. W najlepiej docieplonych budynkach cechujących się małą powierzchnią własną, możemy z powodzeniem używać ogrzewania prądowego, bez obawy o wysokie rachunki. Hydro-Clean to najlepsze techniki ocieplania styropianem, elewacje, izolacje.