Docieplenia styropianem i wełną
Najbardziej znanym i najczęściej wybieranym przez inwestorów materiałem dociepleniowym jest styropian. Dzięki dodatkowej warstwie styropianowego ocieplenia można zdecydowanie podnieść temperaturę w domu i wyeliminować straty ciepła, które są odpowiedzialne za wysokie rachunki za ogrzewanie w domu.
Za pomocą styropianu wykonuje się docieplenie stropów oraz ścian zewnętrznych budynku. Nie zaleca się stosować styropianu do ocieplenia ścian wewnętrznych. Mogłoby to prowadzić do powstania pleśni i groźnych dla zdrowia grzybów we wnętrzu pomieszczenia.
W sprzedaży dostępne są dwa rodzaje styropianu: zwykły i utwardzany. Różnica pomiędzy nimi dotyczy właściwości energooszczędnych oraz grubości. Zwykły styropian, jaki stosuje się do docieplenia najczęściej ma grubość dziesięciu centymetrów. Natomiast styropian utwardzany o grubości około 10 cm odpowiada właściwościom styropianu 20 cm. Styropian utwardzany jest droższy, ale nadaje się doskonale do ocieplenia ścian tych budynków, gdzie dach bardzo mało wystaje poza ściany budynku. W takim wypadku lepiej zdecydować się na cieńszą warstwę ocieplenia, aby nie doprowadzić do powstania zacieków na ścianach.
Okazuje się, że docieplanie stropów piwnic wykonuje się za pomocą styropianu oraz specjalnego kleju, dzięki któremu przymocowuje się styropian do ścian budynku. Dodatkowo do montażu wykorzystuje się także plastikowe kołki. Na warstwę ocieplenia ze styropianu nakład się klej i siatkę. Dzięki siatce eliminuje się powstawanie szczelin i pęknięć w miejscu łączenia ze sobą poszczególnych płyt styropianowych.
Ocieplenie z wykorzystaniem styropianu bardzo często stosuje się w starszych domach, gdzie straty ciepła są duże a i elewacja wymaga porządnego remontu. Na warstwę ocieplenia nakłada się w ostatnim etapie prac tynk w wybranym przez siebie kolorze i wybiera się określone dekoracje.
Ocieplenie domów i budynków wykonane ze styropianu jest bardzo trwałe i bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych. Dzięki niemu w każdym domu można poczuć przyjemne ciepło, a przy okazji zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.